Sumak yemenin Koronavirüs hastalarına iyi geldiği iddiası

Bugün Twitter’da bir video yayınlanan bir video ile gündeme gelen “Sumak yemenin Koronavirüs hastalarına iyi geldiği iddiası” kesin olmayan bir bilgidir.

Sumak yemenin Koronavirüs hastalarına iyi geldiği iddiası

Bilindiği gibi sumak Anadolu’da oldukça çok tüketilen ekşi tada sahip bir baharat çeşididir. Koronavirüs(Covid-19) salgınının başlaması ile birlikte tıbbi ve bitkisel bir çok yol denenerek koronavirüse çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Bugün yayılan video ile Hz.Muhammed’i rüyasında gören bir hanımın, peygamberimizin kendisine sumağın koronavirüse iyi geldiğini söylemesi elbette bir rüyadan ibarettir ve bu noktada bilimsel olarak kanıtlanmış bir veri yoktur.

Ancak sumak, besin değeri ve insan metabolizmasındaki etkileri bakımından oldukça sağlıklı ve yararlı bir baharat çeşididir. İlerleyen günlerde yapılacak bilimsel çalışmalarda bu noktada bir olumlu tedavi sürecinin bulgularına rastlanabilir.

Haber7.com’da yayınlanan bir habere göre Dünyaca Ünlü doktor Mehmet Öz sumağın faydalarına değinmiş, koronavirüsten korunmak için ve yakalanma sürecini uzatmak için bağışıklık sistemini güçlendirmesi yönüyle sumağa vurgu yapmıştır. Ancak bu açıklama da koronavirüse yakalanan hastaların iyileşeceğine yönelik herhangi bir bulguyu içermemektedir(bkz Kaynak 1).

Fatma Zerrin SALTAN, Duygu ÜNDER sumağa yönelik yaptıkları bilimsel çalışmada; sumağın kimyasal bileşimi ve antidiyabetik, hipolipidemik, skolidal, analjezik ve DNA koruyucu etki gibi önemli biyolojik etkilerine değinmişler, sumağın nütrasötik önemi ve sahip olduğu önemli biyolojik etkileri nedeniyle tarımsal olarak üretiminin artırılmasının ve halk arasında kullanımın özendirilmesinin gerekliliğini ifade etmişlerdir.

Bkz. Kaynak 2

Yine Google Akademik tarafından yapılan araştırmalar neticesinde dünya genelinde sumağın DNA’lar ve iç organlar üzerindeki etkilerinin ispatlandığı bir çok bilimsel veriye ulaşmak mümkündür.

Umarız ilerleyen günlerde sumak koronavirüs için de büyük bir umut kaynağı olur.

Kaynaklar:

  1. Haber7.com Haberi http://www.haber7.com/saglik/haber/2956505-dunyaca-unlu-doktor-mehmet-ozden-koronavirus-recetesi
  2. SALTAN, F , ÜNDER, D . (2019). Sumak ve Önemli Biyolojik Etkileri. Çukurova Tarım ve Gıda Bilimleri Dergisi , 34 (1) , 69-78 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/cutarim/issue/47199/551485
  3. Google Akademik Araştırmaları https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%2C5&q=sumach&btnG=