Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın koronavirüs ilacını bulduğu iddiası

31 Mart 2020 tarihi itibariyle ülkemizde koronavirüs tehlikesini yenmeye yönelik çalışmalara başlayan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın koronavirüs ilacını bulduğu iddiası yanlış.

Ülkemizde çok büyük başarılara imza atan, birçok kurumda hizmetleri bulunan, yüzlerce makalesi ve akademik çalışması olan, 2018 yılında GQ Men Of The Year’da bilim ödülüne layık görülen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, bu kez ülkemizin şuanda içerisinde bulunduğu sıkıntılı günleri atlatmak adına koronavirüs tedavisi geliştirmeye başladı.

Güçlü ekibi ile Acıbadem’de özel bir laboratuvarda çalışmalara başlayan Ovalı ilk olarak laboratuvarda kendisini karantinaya alarak ilk çalışmaları yerine getirdi.

Bugün itibariyle kurdukları sistemin güvenli olduğunu kanıtlayan ve Bakanlık’tan onay alan Ercüment Ovalı, ekibinin çalışmaları devam ettirmek üzere laboratuvara gireceğini duyurdu.

Ancak bu durum birçok haber sitesi ve sosyal medya kullanıcısı tarafından yanlış algılandı ve Ercüment Ovalı‘nın ilacı bulduğunu duyurdular. Oysa durum henüz netleşmedi ve Sayın Ovalı tedaviyi henüz bulmadı. Tedaviyi geliştirecekleri sistemi tamamladı ve artık çalışmalar daha hızlı ilerleyecek.

Ercüment Ovalı'nın ilacı bulduğunu duyurdular.

Twitter hesabından ikinci bir açıklama yapmak durumunda kalan Prof. Dr. Ercüment Ovalı durumun ilaç bulmak olmadığını, sürecin hangi aşamada olduğunu ilettiğini belirtti.

Kaynaklar:

  1. Ercüment Ovalı’nın Paylaşımı, https://twitter.com/ercumentovali/status/1248175676815015936
  2. Yeniçağ Gazetesi, https://www.yenicaggazetesi.com.tr/ercument-ovali-korona-virus-ilacinin-bulundugunu-acikladi-274540h.htm