Hatay’ın ilçelerindeki Alevi nüfusunu azaltmak için virüslü kişilerin gönderildiği söylentisi

Twitter paylaşımlarında ve WhatsApp gruplarında yayılan “Hatay’ın Defne, Samandağ, Arsuz ilçelerinde Alevilerin nüfusunu azaltmak için gizli örgütler devlet izniyle virüs bulaşmış kişileri Hatay’ın ilçelerine göndermeye başladı.” söylentisi yanlış.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında devletimiz hızlı refleks göstererek gerekli önlemleri almaya çalışmış, vaka sayılarının artmasıyla karantina uygulanan bölgelerin sayısını artırmıştır. Düşüncesiz ve durumun büyüklüğünün henüz farkına varamamış bazı kişiler karantina kurallarına kısmen uymasa da virüsün bulaştığı kesinleşen tüm vatandaşlarımız devlet eliyle karantinada ve gözlem altındadır.

Son 15 gündür ülkemizde koronavirüs tedbirlerini eleştirmek, ülkemizi karalamak, insanları galeyana getirmek maksadıyla birçok paylaşım yapılmaktadır. Söz konusu bu paylaşım da Alevi vatandaşlarımızı kışkırtarak olumsuz hadiselerin cereyan etmesini hedeflemektedir.

Her dinden ve inançtan insanlarımızın huzur ve barış içinde yaşadığı ilimizde, vatandaşların salgın nedeniyle evlerinde geçirdiği bu sıkıntılı süreci fırsata çevirmeye çalışan bazı provokatörlerin sosyal medya hesaplarından yaydıkları “Hatay’ın Defne, Samandağ, Arsuz ilçelerinde Alevilerin nüfusunu azaltmak için gizli örgütler devlet izniyle virüs bulaşmış kişileri Hatay’ın ilçelerine göndermeye başladı. Milletvekillerimiz gizli yayılan haberi Meclis’te konuşulmak üzere acilen toplantıya çağırdı. Arkadaşlar durum ciddi lütfen bu haberi hemen yayalım. Her yerde paylaşalım. Ailenize çevrenize akrabalarınıza hemen haber verin. Şu an hastaneler dolmak üzere ve virüs birçok Alevi vatandaşımıza bulaştı bile. Ne olur hemen yayalım…” şeklinde yapılan yalan haber hakkında yasal işlem başlatılmıştır. Devletimizin sağladığı huzur ve güven ortamında herkes kendi inancını özgür bir şekil de yaşamaktadır. Bu zor günlerde halkımızı ayırmaya galeyana getirmeye çalışan provokatörlere geçmişte olduğu gibi şimdide izin verilmeyecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hatay Valiliği – 27/03/2020 tarihinde yapılan basın açıklaması

Hatay Valiliği’nin de yaptığı açıklamaya istinaden söz konusu iddiaya inanılmaması, bu tarz iddialar gündeme geldiği anda doğruluğu ispatlanana kadar asla itibar edilmemesi gerekmektedir.

Kaynaklar:

  1. Hatay Valiliği Basın Açıklaması http://www.hatay.gov.tr/27032020
  2. HRT Akdeniz Haberi https://www.youtube.com/watch?v=-EHyuXO5ksY