Fransız doktorun koronavirüs aşısını Afrikalılar üzerinde deneyelim görüşü

Fransa’da görev yapan Jean-Paul Mira isimli bir doktorun koronavirüs için geliştirilen aşıyı Afrikalılar üzerinde deneme yapılmasına yönelik görüşü doğru!

Fransa’da LCI isimli bir televizyon kanalında şok bir program düzenlendi. Düzenlenen programa katılan Jean-Paul Mira isimli ırkçı doktor tarafından, koronavirüs için geliştirilen aşıların Afrikalılar üzerinde denenmesi gerektiğini savundu. Tıpkı AIDS denemelerinin yapıldığı hayat kadınlarında olduğu gibi bu aşının da Afrikalılar ve hayat kadınları üzerinde denenmesi gerektiğini, bunun gerekçesi olarak da “onların zaten korunmaya yönelik bir çaba sarf etmediğini” söyledi(bkz. Kaynak 1).

Bu açıklamanın ardından sosyal medyada oldukça fazla eleştiri alan ırkçı doktor söylediği sözden dolayı özür diledi(bkz. Kaynak 2). Bu duruma Türkiye’den de tepkiler dinmedi. Konuyla ilgili birçok paylaşım yapıldı.

Fransızların Kara Tarihi Hala Kapkara!

Tarihin en acımasız katliamlarını yapan, insanların zalimce öldürülmesine sebep olan, Ruanda’da, Cezayir’de yüz binlerce masumun ölmesine göz yuman Fransa kirli yüzünü göstermeye devam ediyor.

Kaynaklar:

  1. https://twitter.com/RachidTemal/status/1245723130968117248
  2. https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-africa-apology/french-doctor-apologises-for-suggesting-covid-19-treatment-be-tested-in-africa-idUSKBN21L2MS
  3. https://tr.wikipedia.org/wiki/Ruanda_Soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1
  4. https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%A9tif_ve_Guelma_katliam%C4%B1