Ahbar-u zaman kitabının içerisinde yazdığı iddia edilen felaketler

Sosyal medyada son günlerde “Ahbar-u Zaman” isimli bir kitapta yazdığı iddia edilen yukarıdaki bilgiler paylaşılmakta ve bu durum halkı yüksek oranla endişeye sürüklenmektedir.

Bilgiler incelendiğinde son aylarda yaşadığımız olumsuz hadiselerin yüzyıllar öncesinde yazılmış bir kitap tarafından bilindiği, kitaba göre de 2020 yılı Mayıs ayında büyük bir deprem olacağı iddia edilmiştir.

Söz konusu kitap tarihte daha önce hiç yazılmamıştır. Kitabın adına benzer tek yayının ise Ahbar-u Mekke olduğu görülmektedir(bkz. İslam Ansiklopedisi).

Sözde kitabın yazarı olduğu iddia edilen İbrahim Bin Salukkiye ismi de tarih sahnesinde yazar ve alimler arasında karşımıza çıkmamaktadır.

Sözde kitabın felaketleri de incelendiğinde ilk göze çarpan bilgi, 20=20 ile 2020 yılına işaret edilerek büyük felaketlerin bu tarihte gerçekleşeceği iddiasıdır. Oysaki İslam tarihi boyunca tüm yazar, alim, müellif tarafından kullanılan takvim Hicri Takvim‘dir. Miladi takvim baz alınmamıştır.

Bu yalan bilgiye inanılmaması, günlük yaşantıyı zora sokacak türden hurafelerin dikkate alınmaması doğru olacaktır.

Güncelleme(25/03/2020): Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü; kendisinde bu isimde bir kitap bulunduğunu, kitabın müellifinin İmam Mesudi olduğunu ve bahsedilen sözde müellif İbrahim bin Salukiye’den 100 yıl önce yaşadığını, söz konusu felaketlerin mevcut kitapta yer almadğını dile getirmiştir.

Kaynak:

  1. İslam Ansiklopedisi https://islamansiklopedisi.org.tr/ahbaru-mekke