Abdi İbrahim İlaç Sanayi’nin koronavirüse karşı olumlu sonuç veren ilaç ürettiği iddiası

Twitter gündemine taşınan ve koronavirüse karşı tedavi sürecinde olumlu sonuç veren ilacı Abdi İbrahim İlaç Sanayi’nin bulduğu iddiası doğru.

Abdi İbrahim İlaç Sanayi tarafından, koronavirüs salgınının yayılmasının akabinde süreç yakından takip edilmiş, Dünya Sağlık Örgütü ve benzer kuruluşların önerdiği tedavi yöntemleri ile dünyada salgına karşı olumlu sonuçlar verdiği saptanan durumlar göz önünde bulundurularak bir ilaç üretimine başlanmıştır.

İlacın kamu yararına ve sorunun bir an evvel ülkemizde son bulması adına Nisan ayı içerisinde 1 milyondan fazla üretildiğini beyan eden firma yetkilileri, yıl sonuna kadar üretecekleri tüm ilacı da Sağlık Bakanlığı‘na ücretsiz vereceğini ifade etti.

İlacın içeriği ve etken maddeleri henüz tam olarak netlik kazanmadı. Daha evvel klorokin, hidroksiklorokin içeren ve sıtma tedavisinde kullanılan ilaçların(bkz. Kaynak 2) koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğinin doğrulanmasının akabinde, sıtma ilaçları tüm sağlık yetkililerince kullanılmaya başlanmıştı.

Abdi İbrahim tarafından geliştirilen ilacın bir sıtma ilacı benzeri olup olmadığı net bir bilgi olmayıp, yaptıkları çalışmaların ve yıl sonuna kadar Sağlık Bakanlığı’na tamamen ücretsiz vermeleri göz önünde bulundurulduğunda büyük bir başarı ve hizmete imza attıkları aşikardır.

Kaynaklar:

  1. https://twitter.com/abdiibrahimilac/status/1245976339842203650
  2. https://www.cnnturk.com/dunya/fransadan-sonra-abdde-de-covid-19-ile-mucadele-icin-sitma-ilaclarina-onay